Endokrynologia

Endokrynologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się badaniami hormonów— substancji chemicznych, które regulują ważne funkcje ludzkiego organizmu. Choroby endokrynologiczne, które mogą być odpowiedzialne za zaburzenia równowagi hormonalnej i metabolicznej w czasie życia pacjentów, stanowią dla medycyny ważne wyzwanie.

Akromegalia

Akromegalia, której objawy opisał po raz pierwszy Pierre Marie, jest zaburzeniem hormonalnym, które charakteryzuje się nieprawidłowym wzrostem kości oraz znacznym powiększeniem rąk i stóp, powiększeniem i pogrubieniem twarzy. Dowiedz się więcej na temat tego rzadkiego zaburzenia endokrynologicznego, sposobów jego rozpoznania oraz różnych metod leczenia.

Zaburzenia wzrostu — ciężki pierwotny niedobór IGF-1

Ciężki pierwotny niedobór IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 — białka pośredniczącego w działaniu hormonu wzrostu ) powoduje spowolnienie wzrostu u dzieci i młodzieży, jak również liczne zaburzenia anatomiczne, morfologiczne i fizjologiczne. Dowiedz się więcej na temat tego zaburzenia, jego diagnozowania i różnych metod leczenia.