Onkologia

Nowotwory spowodowane są przez uszkodzenia komórek w organizmie i stanowią ważny problem zdrowotny. Dowiedz się więcej na temat raka prostaty, raka pęcherza moczowego, raka nerki i nowotworów neuroendokrynnych.

Nowotwory neuroendokrynne

Nowotwory neuroendokrynne (NET) występują najczęściej w przewodzie pokarmowym. Czasami nie wykazują żadnych objawów, mogą również produkować nieprawidłowo duże ilości hormonów, które wpływają na funkcjonowanie organizmu, a także powodować problemy trawienne, utratę masy ciała oraz zaczerwienienie skóry twarzy i napady gorąca. Dowiedz się więcej na temat tego rzadkiego zaburzenia endokrynologicznego, jego diagnozowania i różnych metod leczenia.

Rak nerki

Rak nerki (ang. renal cell carcinoma, RCC) stanowi 2–3% wszystkich nowotworów złośliwych. Dowiedz się wiecej na temat tej choroby, jej rozpoznania i metod leczenia.

Rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego, szósty najczęstszy nowotwór u mężczyzn oraz dwunasty u kobiet na świecie, w roku 2012 był przyczyną 165 100 zgonów. Dowiedz się więcej na temat tej choroby, jej diagnozowania i różnych metod leczenia.

Rak prostaty

Rak prostaty jest najczęstszą postacią raka u mężczyzn w wieku powyżej 50. lat. Po nowotworach płuc stanowi drugą przyczynę zgonów z powodu raka. Dowiedz się więcej na temat tej choroby, jej diagnozowania i różnych metod leczenia.

Rak rdzeniasty tarczycy

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego. Gruczoł ten jest zbudowany z komórek pęcherzykowych ułożonych sferycznie, które są wypełnione substancją koloidową. Hormony tarczycy (tyroksyna [T4] i 3,5,3′-trójjodotyronina [T3]) są syntetyzowane w komórkach pęcherzykowych. T3/T4 pobudzają metabolizm wielu komórek organizmu, kontrolując częstość pracy serca, ciśnienie tętnicze krwi, temperaturę ciała i tempo podstawowych procesów metabolicznych. Komórki C występują w otaczającej pęcherzyki tkance śródmiąższowej i wydzielają kalcytoninę. Rak rdzeniasty tarczycy (ang. medullary thyroid cancer, MTC) wywodzi się z komórek C i jest zaliczany do chorób sierocych. Może być dziedziczny (w 25% przypadków) lub sporadyczny/samoistny (w 75% przypadków). W większości przypadków przyczyną raka rdzeniastego tarczycy jest mutacja genetyczna (zmiana w genach lub w sekwencji DNA protoonkogenu RET). Mutacja ta prowadzi do nieprawidłowej proliferacji komórek C, a w wielu przypadkach do późniejszego rozwoju raka rdzeniastego tarczycy. Podstawową metodą leczenia raka rdzeniastego tarczycy jest operacyjne usunięcie gruczołu tarczowego w całości (tyreoidektomia całkowita). Gdy choroba jest bardziej zaawansowana i/lub pojawiły się odległe przerzuty, pacjent może kwalifikować się do leczenia systemowego przy pomocy podawanych doustnie inhibitorów kinazy tyrozynowej. Dowiedz się więcej na temat tej choroby, jej rozpoznania i metod leczenia.