Rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego, szósty najczęstszy nowotwór u mężczyzn oraz dwunasty u kobiet na świecie, w roku 2012 był przyczyną 165 100 zgonów. Dowiedz się więcej na temat tej choroby, jej diagnozowania i różnych metod leczenia.

 

Aby zwiększyć powodzenie wyleczenia, ważne jest rozpoznanie raka pęcherza moczowego we wczesnym jego stadium. Służą do tegonastępujące badania:

  • Badanie bakteriologiczne moczu (posiew moczu): to podstawowe badanie wykonywane w celu potwierdzenia obecności zakażenia i krwi w moczu oraz zbadania ich przyczyny.
  • Cytologia moczu: materiał do cytologii jest pobierany z moczu lub podczas płukania pęcherza; cytologia polega na badaniu komórek, które są naturalnie wydalane z moczem pacjenta, w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości.
  • USG pęcherza moczowego: badanie pęcherza za pomocą ultradźwięków umożliwia wykrycie guza.
  • Urografia dożylna (IVU): badanie rentgenowskie dróg moczowych wykonywane po dożylnym podaniu kontrastu jodowego. Badanie pozwala obejrzeć nerki i moczowody w celu wykrycia nowotworu w tych narządach.
  • Fiberoskopia pęcherza (cystoskopia): badanie wnętrza pęcherza za pomocą układu optycznego pozwala stwierdzić obecność polipa pęcherza oraz określić jego wygląd i lokalizację. Badanie może obejmować biopsję (pobranie małej części narządu lub tkanki do badania).

6. najczęstszy

Nowotwór u mężczyzn

12. najczęstszy

Nowotwór u kobiet na całym świecie

165 100

Zgonów na świecie w 2012 roku

Ostatnia aktualizacja 10/03/2017