Rak prostaty

Rak prostaty jest najczęstszą postacią raka u mężczyzn w wieku powyżej 50. lat. Po nowotworach płuc stanowi drugą przyczynę zgonów z powodu raka. Dowiedz się więcej na temat tej choroby, jej diagnozowania i różnych metod leczenia.

 

Definicja

Rak prostaty jest wynikiem patologicznego rozrostu komórek gruczołu krokowego, męskiego narządu płciowego wytwarzającego płyn nasienny, który wraz z plemnikami tworzy spermę. Męskie hormony płciowe, szczególnie testosteron, wpływają na rozwój tego nowotworu i namnażanie się komórek nowotworowych.

 

Objawy i skutki zdrowotne

Rozwój raka prostaty jest stosunkowo powolny. Wczesne etapy są zwykle bezobjawowe poza problemami pojawiającymi się podczas oddawania moczu, które przypisuje się powiększeniu prostaty ze względu na wiek. Może to być ignorowane przez wiele lat.

Istnieje jednakże kilka objawów urologicznych sugerujących wystapienie raka gruczołu krokowego:

  • częste oddawanie moczu,
  • nietrzymanie moczu,
  • zmniejszenie siły strumienia moczu,
  • niemożność oddania moczu.

W późniejszym etapie choroby mogą pojawić się inne objawy, takie jak ból kości.

 

Czynniki ryzyka

Mimo że przyczyny raka prostaty nie są znane, istnieje wiele czynników ryzyka, które wydają się mu sprzyjać:

  • Wiek: rak prostaty jest niezwykle rzadki u mężczyzn przed 40 rokiem życia, najczęściej jest diagnozowany po ukończeniu 70 lat.
  • Wywiad rodzinny: postać rodzinna, to znaczy, gdy istnieją co najmniej 2 przypadki raka prostaty u krewnych pierwszego stopnia (ojciec, brat) lub drugiego stopnia (dziadek, wujek), stanowi 20% przypadków, natomiast postać dziedziczna (co najmniej 3 przypadki raka prostaty u krewnych pierwszego lub drugiego stopnia) stanowi 5% przypadków raka prostaty.
  • Pochodzenie etniczne i geograficzne: liczba przypadków raka prostaty jest znacznie wyższa w Afryce, Europie Północnej oraz Ameryce Północnej, a w krajach Azji Południowo-Wschodniej częstość jego występowania jest bardzo niska.

 

Częstość występowania

Szacuje się, że w Europie i Ameryce Północnej u jednego na sześciu mężczyzn w ciągu ich życia zostanie rozpoznany rak prostaty. Nowotwór ten jest przyczyną ponad 80 000 zgonów rocznie w Europie. Chociaż śmiertelność choroby ma tendencję spadkową (wskaźnik przeżycia 5 lat wynosi około 83,4%), częstość jej wystąpienia znacznie wzrasta, szczególnie ze względu na starzenie się społeczeństwa.

 

Powyżej 50. roku życia

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn powyżej 50. roku życia.

Druga przyczyna zgonów

Stanowi on drugą przyczynę zgonów z powodu raka

Po 70. roku życia

Jest diagnozowany najczęściej po 70. roku życia

Ostatnia aktualizacja 10/03/2017